صفحه اصلی / روان‌سنجی

روان‌سنجی

بخش روانسنجی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مرکز مشاوره راه سبز تقدیم می کند

فعالیت ها:

۱-    اجرای تست های شخصیت.

۲-    اجرای تست های تشخیصی پیش از ازدواج.

۳-    اجرای تست های تشخیصی بالینی.

۴-    اجرای تست های علائق شغلی و تحصیلی.

۵-    اجرای تست های هوش و استعداد.

۶-    اجرای تست های خلاقیت.

۷-    اجرای تست های تشخیصی LD اختلالات یادگیری (خواندن، دیکته، ریاضی و هر سه).

۸-    اجرای تست های تشخیصی اختلالات عاطفی و هیجانی کودکان.

۹-    و سایر….

اهداف:

۱-    ارزیابی شخصیت

هر کسی شخصیتی دارد و شخصیت هرکسی تعیین کننده موفقیت یا شکست ، خشنودی یا عدم خشنودی و رضایت خاطر و یا نارضایتی او در زندگی می باشد . هر فردی چیزی که تا به حال به دست آورده، هر چیزی که انتظار دارد در شغل خود به دست آورد، خواه همسر یا والد خوبی بشود، و حتی وضعیت سلامت کلی هر کسی تحت تاثیر شخصیت خود و شخصیت کسانی که با آنها در تعامل اند قرار دارد. شخصیت افراد گزینه هایی را که در زندگی دارند محدود کرده یا گسترش می دهد. شخصیت به فرد اجازه نمی دهد تجربیات خاصی را با دیگران در میان بگذارد یا وی را قادر می سازد بیشتر آنها را با دیگران در میان بگذارد. گاهی افراد دیگران را به داشتن شخصیت عالی توصیف می کنند. مثلا آن فرد صمیمی و خوشایند است، همنشینی با او خوب است و به راحتی می توان با او کنار آمد- آدم مهربانی که شاید او را بتوان به عنوان دوست، هم اتاقی، همسر یا همکار انتخاب کرد. همچنین افراد با کسانی مواجه می شوند که آنها را به داشتن شخصیت وحشتناک توصیف می کنند. چنین آدمهایی شاید منزوی، متخاصم، پرخاشگر، نامهربان و ناخوشایند باشند و کنار آمدن با آنها دشوار باشد. افراد اغلب آنها را به عنوان کارمند، دوست، همسر و …انتخاب نخواهند کرد.

در  مرکز مشاوره راه سبز متخصصان روانسنج با استفاده از آزمونهای معتبر روانشناختی به شما کمک می کنند به ویژگیهای شخصیتی خود آگاهی یابید. در این مرکز با کمک متخصصین مجرب می توانید: ۱- خودآگاهی خود را بالا ببرید. ۲- به علل زیر بنایی مشکلات فردی و بین فردی خود آگاه شوید. ۳- به نقاط قوت و ضعف شخصیت خود پی ببرید. ۴- با آگاهی از صفات شخصیتی خود می توانید رشته تحصیلی، همسر یا شغل مناسب و متناسب خود را انتخاب کنید.

۲-    تست های ازدواج

پژوهش ها در دهه های اخیر نشان می دهد ویژگیهای شخصیتی بر رضایت زناشویی و دوام ازدواج تاثیر دارد. در مشاوره های ازدواج توجه متخصصان مشاوره خانواده بر صفات هر دو زوج متمرکز است. پژوهشها نشان می دهد هر چه مشابهت در خصوصیات فردی زوجین بیشتر باشد باعث افزایش رضایت زناشویی می شود. همچنین رابطه معنادار منفی بین اختلالات روانی و شخصیتی افراد و رضایت زناشویی وجود دارد مثلا کسانی که خواهان طلاق از همسر خود هستند روان رنجوری در نارضایتی از ازدواجشان وجود دارد. یا اینکه کسانی که مسئولیت پذیر و انعطاف پذیرند ،رضایت زناشویی بیشتری دارند.

در این مرکز متخصصان روانسنج با اجرای تست های تخصصی: ۱- سلامتی شخصیتی زوجین ۲- سلامتی روانشناختی زوجین ۳ -سلامت اخلاق زوجین ۴- کفویت و تناسب تیپ های شخصیتی زوجین، سنجیده و شناسایی می شود.

(دراین بخش هر کدام از تست ها مجهز به دروغ یاب می باشد)

۳-    تست های هوش

هوش یک مفهوم انتزاعی و یک برچسب کلی برای گروهی از فرایندهاست که از رفتارها و پاسخ های آشکار افراد استنباط می شود. هوش شامل اقدام هدفمندانه، تفکر منطقی و برخورد موثر با محیط است. هوش در برگیرنده توانایی های مختلف از جمله توانایی کلامی، توانایی عددی، توانایی فضایی، توانایی ادراکی، استدلال استقرایی، روانی کلامی ، توانایی موسیقیایی، توانایی میان فردی و درون فردی و حافظه می باشد.

فواید تست های هوش: ۱- رفتار آینده فرد را به دقت پیش بینی می کند. مثلا پیشرفت تحصیلی، موفقیت شغلی بخصوص موفقیت در مشاغل تخصصی سطح بالا و کارایی شغلی ۲- کمک به اتنخاب رشته تحصیلی. ۳- فراهم آوردن اطلاعات با ارزش و دقیق از نقاط قوت و ضعف شناختی افراد ۴- بدست آوردن اطلاعات جامع از ویژگیهایی مانند عزت نفس، اضطراب، مهارتهای اجتماعی و انگیزش در حین کارکرد هوشی. ۵- فراهم آوردن اندازه های خط پایه برای متخصصان بالینی تا با استفاده از آن تغییرات فرد را در فواصل زمانی مختلف تعیین و یا او را از نظر یک حوزه یا توانایی خاص با دیگران مقایسه کنند. ۶- تشخیص عقب ماندگی ذهنی در کودکان و میزان آن. ۷- تشخیص علل مشکلات تحصیلی دانش آموزان. ۸- شناسایی کودکان تیزهوش و سرآمد.

در مرکز مشاوره راه سبز متخصصان روانسنج با استفاده از آزمونهای هوش معتبر و استاندارد در بخش کودکان و بزرگسالان ابتدا هوشبهر کلی فرد را اندازه گیری می کنند، با نمره هوشبهر موقعیت نسبی فرد در مقایسه با همسالانش  و یک برآورد کلی از توانایی های ذهنی  و یک طبقه بندی از هوش او در اختیار قرار می گیرد. در بخش بعدی هوشبهر کلامی و هوشبهر عملی فرد مورد توجه قرار می گیرد. هوشبهر کلامی شاخصی از توانایی های درک کلامی فرد و هوشبهر عملی برآوردی از توانایی های ادراکی سازمانی او را بدست می دهد. تفاوت بین این دو هوشبهر اطلاعات مفیدی در اختیار متخصصان بالینی قرار می دهد. در بخش بعدی خرده آزمونها و معنای آنها مورد توجه قرار می گیرد. این آزمونها در بخش کلامی شامل اطلاعات عمومی، فراخنای ارقام، گنجینه لغات، محاسبه، درک وفهم و شباهتها است و در بخش عملی شامل: تکمیل تصاویر، تنظیم تصاویر، طراحی مکعب ها، الحاق قطعه ها، نماد ارقام، جستجوی نماد و مازها. با در دست داشتن این اطلاعات نقاط قوت و ضعف افراد شناسایی می شود.

۴-    تست های استعدادیابی

در استعدادیابی نوعی پیش بینی نهفته است. از طریق این پیش بینی انتظار می رود که فرد کار مورد نظر را بهتر از کارهای دیگر و بهتر از افراد دیگر انجام دهد.

از طریق سنجش صحیح ویژگیهای جسمانی، ذهنی و روانی و اجتماعی و همچنین توانایی های تکنیکی و مهارتی افراد مشخص می شود.

مزایای استعدادیابی افراد: ۱- استفاده بهینه از امکانات رشد. ۲- افزایش کارایی و انگیزه. ۳- افزایش اعتماد به نفس. ۴- افزایش درآمد. ۵- در نظر گرفتن علائق افراد در انتخاب رشته تحصیلی و حرفه.

۵-    تست های تشخیصی اختلالات عاطفی کودکان

اختلالات عاطفی وضعیتی است که در دوره ای طولانی ایجاد می شود و از چنان شدتی برخوردار است که فعالیت های آموزشی کودک را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد. ویژگیهای کودکان دچار اختلالات عاطفی: ۱- نوعی از ناتوانی در یادگیری که با عوامل فکری، جسمی و سلامت کودک در ارتباط نیست. ۲- ناتوانی در داشتن روابط رضایت بخش با همکلاسیها. ۳- رفتارها یا احساسات نامناسب در موقعیتهای عادی. ۴- احساس مستمر ناراحتی یا افسردگی. ۵- تمایل به گسترش نشانه های بیمارگونه، رنجها، یا ترسهایی که همراه با مشکلات شخصی یا تحصیلی است.

در این حوزه متخصصان روان سنج با استفاده از تست های معتبر میتوانند با تشخیص دقیق و به موقع در حهت علت یابی مشکلات عاطفی کودکان و ارجاع به موقع به متخصص روانشناس کودک در جهت درمان اقدامات لازم را انجام دهند.

۶-    تست های تشخیصی بالینی

در این حوزه متخصصان روانسنج با استفاده از آزمونهای معتبر، اطلاعات دقیق و با ارزشی در جهت تشخیص صحیح و مفید در حوزه اختلالات روانی و شخصیتی در اختیار درمانگران قرار داده و نیز از طریق این اطلاعات، فرد مراجعه کننده را برای درمان مناسب (روان درمانی، مشاوره یا درمان دارویی) ارجاع می دهند.در اینجا به طور مختصر تعاریفی از اختلال روانی و اختلال شخصیت ارائه داده میشود. طبق تعریف اختلال روانی عبارت است از الگوی رفتاری یا روانی که اهمیت بالینی دارد و در فرد یافت میشود و با پریشانی فعلی وی مثل نشانه ای عذاب اور یا اختلال در یک یا چند زمینه مهم عملکرد یا با افزایش قابل ملاحظه خطر مرگ، درد، معلولیت یا از دست دادن آزادی ارتباط دارد.به علاوه این الگو نباید صرفا پاسخی قابل پیش بینی و از لحاظ فرهنگی تاییدشده به رویدادی خاص مثل مرگ فردی عزیز باشد. در تعریف اختلال شخصیت نیز گفته میشود هر گاه صفات شخصیتی غیرقابل انعطاف و ناسازگار باشد و کارکردهای فرد را مختل سازد به ان، اختلال شخصیت گویند.این اختلال از نوجوانی یا جوانی شروع میشود  و فرد مبتلا میتواند محیط بیرونی را طبق نیازهای خود تغییر دهد در نتیجه اختلال برای فرد قابل قبول و پذیرفتنی ست و از بابت رفتار ناسازگار خود احساس اضطراب نمی کند. بنابراین اغلب این افراد فاقد انگیزه درمان و مقاوم در برابر آن می باشند.

می توان با کمک سنجش دقیق اطلاعات مفیدی از میزان تاثیر درمان و تغییرات ایجاد شده در درمانجو در جریان درمان در اختیار درمانجو و درمانگر قرار داد.

۷-    تست های علائق شغلی و تحصیلی

شغل و حرفه فرد از آنجایی که بخش عمده‌ای از زندگی او را به خود اختصاص می‌دهد و به عبارتی انسان ساعات زیادی از وقت خود را در محل کار خویش و درگیر حرفه خویش می‌گذراند، اهمیت بسزایی دارد. چنین شرایطی اگر چنانچه با شرایط و تواناییها و علایق فرد همخوانی نداشته باشد، به عدم رضایت شغلی خواهد انجامید. تحقیقات نشان می‌دهد عدم رضایت شغلی یکی از مهمترین مشکلات استرس‌زا در زندگی فرد است که می‌تواند جنبه‌های دیگر زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال فرض کنید فردی را که به شغل خود علاقمند نیست یا تواناییهای لازم برای انجام آن را بطور مفید ندارد‌، خستگی او مسلما بیشتر از فردی خواهد بود که با رضایت و لذت کامل آن شغل را انجام می‌دهد. فرد اول با دامنه‌ای از استرس و خستگی شدید وارد منزل می‌شود و میزان تحمل و مقاومت او در برابر جنبه‌های مختلف زندگی پایینتر از فرد دوم خواهد بود که شغل خود را کامروابخش تلقی می‌کند. علاوه بر تأثیرات فردی مشاوره شغلی ، تأثیرات اجتماعی آن را نیز نباید از نظر دور داشت. کارآیی فرد در حرفه‌ای که به او واگذار شده است بسیار تحت تأثیر توانایی و استعداد و علاقه او به آن شغل دارد. عدم هماهنگی فرد با شرایط شغل کارآیی او را در مسیر اهداف شغلی مرکز ، کارخانه یا مؤسسه پایین خواهد آورد. مؤسسات و مراکز مختلف کاری مایل به بکارگیری افرادی هستند که کارآیی بالاتری داشته باشند.

در این بخش متخصصان روانسنج با استفاده از آزمونهای معتبر و دقیق و تخصصی رجحانها و رغبتهای شغلی و تحصیلی افراد با توجه به خصوصیات شخصیتی و علائق و توانایی ها مشخص می شود. به این وسیله به مراجعین کمک می شود تا بهترین شغل یا رشته تحصیلی را که بیشترین تناسب را با ویژگیها و تواناییشان دارد را با بیشترین میزان پیش بینی موفقیت در آینده را انتخاب کنند.

۸-    تست های خلاقیت

يك فكر يا ايدة جديد كه تركيبي از ايده هاي قديمي است را خلاقيت گويند. داشتن توانايي ساخت ايده هاي نو به توانايي شما در تشخيص ارتباط بين موارد ظاهراً غير متجانس بستگي دارد. اين توانايي است كه افكار مختلف را با يكديگر تركيب شود و يك ايده نو كه مفيد هم هست بوجود آيد. يك خبر خوب اين است كه خلاقيت يك مهارت و استعداد است كه قابل يادگيري و پروراندن است .با اين مهارت مي توان رشد شخصي و حرفه اي خود را شتاب بخشيد.

در این بخش متخصصان روانسنج با استفاده از آزمونهای معتبر و دقیق و تخصصی میزان خلاقیت کودکان و نوجوانان را ارزیابی می کنند.

 

Yekghadami

You can now follow us on telegram channel

JOIN CHANNEL
CLOSE